GönderenKonu: HT-24-C MODELİ KULLANIMI VE SORU-CEVAP  (Okunma sayısı 20286 defa)

MASTER

• Forum Üyesi
RE:HT-24-C MODELİ KULLANIMI VE SORU-CEVAP
Tarih : 04-01-2014 Saat : 20:26
nozulu koydugunuz kabın tabanından 8 cm kadar yukseklikte olucak su seviyesi

tuyukaka

• Forum Üyesi
RE:RE:HT-24-C MODELİ KULLANIMI VE SORU-CEVAP
Tarih : 05-01-2014 Saat : 23:56
teşekkürler nozulu çalıştırdım güzel bir görüntü

atnrdmr

• Forum Üyesi
Tarih : 07-01-2014 Saat : 11:13
Merhaba amatör olarak kuluçka makinası yapımı için yola çıktım. Anladığım kadarı ile kuçka otomasyonu konusunda efor 24 iyi bir cihaz. Ancak aklıma takılan birkaç konu var.

1 Cihaz bağlantı şemasında hiç fan gösterilmemiş?. Cihaz ısı kontrolü için sadece ısıtıcı ya mı kumanda ediyor.?
2 Çevirme motoru için bir kapasite varmı? 4 raflı bir sistemi hareket ettirebilir mi?
3 Efor 24 de motor çıkış röleleri zaman ayarlı çalışıyorsa limit anahtarlarını ne amaçla kullanacağız?

Cevaplar için teşekkürler

yclışık

• Forum Üyesi
Tarih : 07-01-2014 Saat : 20:25
Sayın atnrdmr

1-Öncelikle kuluçka makinasında fanlar termostata  bağlanmaz, makina içi havalandırma fanlarını ya direk ana anahtara veya 2. bir anahtara bağlayarak çalıştırırsınız , zaten iç fanlar makina çalıştığı sürece sürekli çalışması gerekir. Fakat bazı termostat ve higrostatlarda içerideki fazla ısı veya nemi atmak için fan bağlantısı vardır ama oda içerideki fazla ısı veya nemi dışarı atmak içindir, dışarı çalışır iç havalandırma yapmaz.

2-Çevirme motorlarının gücüne göre tabiki senin deyiminle kapasite var yani her motorun bir çevirme gücü var raf sayısı ve ağırlığa göre motor kullanmalısın

3-Zaman ayarlı termostatlarda saat dakika ve saniye zamanlı ayar yapılsada limit anahtarları (swich) lerin kullanılma sebebi, sn olarak tam ayarlanamayacağından zamanla yani 5-10 çevirmeden sonra istediğiniz yerde durmayabilir veya istediğiniz yere kadar çevirmeye bilir bundan dolayı 180 derece ön ve arkaya çevirirken önde ve arkada tam durmasını istediğiniz yere swich leri bağlayıp durdurursunuz tabi bunu yaparken bu çevirme işlemini motorunuzun kaç sn yaptığını ölçer 3-4 sn daha fazla ayarlarsınız tavanız döner swich gelir durur ve 3-4 sn sonrada termostat elektiriği keser ve aylarca ayarı bozulmamış olur.

UMARIM YARDIMCI OLMUŞTUR.   KOLAY GELSİN SAYGILAR........
Yücel IŞIK  

atnrdmr

• Forum Üyesi
Tarih : 13-02-2014 Saat : 09:53
Sn Yücel Işık

Sizin resimlerinizden yola çıkarak ve eforstar ürünlerini kullanarak bir kuluçka makinası yaptım.

Şu an testlerini yapıyorum

Çevirme motoru sorunsuz çalışıyor gibi görünüyor.
Benim sorum ısıtma havalandırma ile ilgili
Tek kapılı bir buzdolabında bir adet 15x15 kare fan havalandırma için direk çalışıyor, iki adet de 12x12 karefan ve her fanda 2 adet olmak üzere toplam 4 adet ısıtıcı (eforstar dan alındı) ısıtma rölesine bağlı olarak çalışıyor.
Havalandırma için çalışan fanın arkasına 4 adet 8 mm delik deldim dolabın en üst kısmında sağ ve sol duvarlarına da 3 er adet 8 mm delik deldim. 

Bu durumda ısıtma yapıyorum.
1 HT-24-C ekranında ısı 37.3 ile 37.9 arasında geziyor. (Normal mi?)
2 Buzdolabı içinde bir koku oluşuyor. Bu kokuyu ilk seferde rezistansların ilk çalışmasına bağlamıştım. Ancak koku hala devam ediyor.

Yorumlarınızı bekliyorum

saygılar iyi çalışmalar.

2